Leon, primul tren fabricat integral în România de Grampet Group, a ajuns în Bucureşti
Trenul Leon, primul produs integral în România după cel de-Al Doilea Război Mondial a fost lansat joi, 19 iunie 2025, pe ruta Brașov- București.
După cum ne-a informat Isabela Aivăncesei „Trenul a fost proiectat și construit de Electroputere VFU Pașcani și marchează revitalizarea industriei feroviare autohtone. Trenul Leon este primul automotor DMU (Diesel Multiple Unit) fabricat integral în România după mai bine de opt decenii. Automotorul are trei vagoane și 145 de locuri. Are deja cumulați 30.000 km, pentru care a și trecut cu brio testele de circulație și va putea străbate, începând de astăzi, orice țară europeană. Pe șinele din țară va putea circula cu viteza de 120 de kilometri pe oră, dar poate atinge și 200 de kilometri pe oră. La realizarea trenului s-a lucrat vreme de patru ani, iar costurile prototipului au ajuns la cinci milioane de euro. Trenul are capacitatea de a se transforma dintr-un automotor Diesel într-unul electric. Leon respectă toate standardele europene în materie de siguranță și calitate. Vagoanele sunt izolate fonic și dotate cu sistem de supraveghere video, senzori de incendiu, interfoane care permit comunicarea directă cu mecanicul în caz de urgență și sisteme audio-vizuale de informare”, informează compania.
Totodată, călătorii vor avea la dispoziție spații speciale pentru așezarea bagajelor voluminoase și a bicicletelor, ferestre panoramice, măsuțe rabatabile și lumini de citit, prize de 230V și USB pentru alimentarea dispozitivelor. În plus, Leon este echipat cu facilități pentru persoanele cu mobilitate redusă – rampe speciale de acces și alte spații dedicate cu precădere lor.