Reacții politice după desemnarea lui Eugen Tomac ca premier
După ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat în funcția de premier pe europarlamentarul Eugen Tomac, au venit și reacțiile politice. PSD anunță că este deschis să discute cu premierul desemnat despre formarea unei majorități parlamentare, în timp ce USR spune că nu acceptă „nicio formulă cu PSD ori ce seamănă a PSD”, dar vor să rămână în funcții actualii prefecți și subprefecți, pentru că PSD și i-a retras.
„PSD dorește să știe care este viziunea prim-ministrului desemnat atât despre programul de guvernare al viitoarei sale echipe executive, cât și componența acestei echipe. Ulterior, conducerea PSD va supune discuției interne concluziile acestor consultări cu prim-ministrul desemnat. Pentru a susține noul Guvern, PSD își dorește respectarea următoarelor principii: reluarea investițiilor și stimularea economică pentru a recupera locurile de muncă pierdute, protejarea românilor cu venituri mici și medii și susținerea IMM-urilor românești”, a transmis Sorin Grindeanu.
O opinie contrară a transmis liderul USR, Dominic Fritz. Acesta a afirmat că USR va sta de vorbă cu premierul desemnat Eugen Tomac din respect pentru șeful statului, dar a subliniat că „nicio formulă cu PSD sau cu ce seamănă a PSD nu este acceptabilă”. „Din respect pentru președinte și cu responsabilitate pentru țară, vom sta de vorbă cu premierul desemnat Eugen Tomac, un președinte de partid și europarlamentar respectabil. USR intră în discuție cu liniile clare pe care le-am decis. Nicio formulă cu PSD sau cu ce seamănă a PSD nu este acceptabilă. Astăzi suntem convinși că formula care merită susținerea USR este un guvern care îi include pe miniștrii USR. Toți patru, Diana Buzoianu, Radu Miruță, Oana Țoiu și Irineu Darău, au demonstrat curaj, competență și voință reală de reformă”, a transmis Dominic Fritz. Liderul USR a adăugat că „oricât ar fi de bine intenționați miniștrii tehnocrați, fără asumare politică, un nou guvern nu va avea puterea să facă curățenia necesară”.
Liberalii spun că vor analiza săptămâna viitoare programul de guvernare și formula politică pe care premierul desemnat le va propune în perioada următoare. Ei reafirmă, însă, că nu sunt dispuși să formeze niciun guvern din care face parte și PSD. „Partidul Național Liberal ia act de decizia președintelui României de a-l nominaliza pe domnul Eugen Tomac în funcția de prim-ministru desemnat, cu mandatul de a încerca formarea unei majorități parlamentare și a unui nou guvern. PNL respectă atribuțiile constituționale ale președintelui și va analiza săptămâna viitoare cu seriozitate programul de guvernare și formula politică pe care premierul desemnat le va propune în perioada următoare. În același timp, Partidul Național Liberal reamintește decizia adoptată de conducerea partidului: PNL nu va participa la formarea și nu va face parte din niciun guvern în care PSD este prezent, direct sau indirect. Considerăm că actuala criză politică și dificultățile economice cu care se confruntă România sunt rezultatul unor politici promovate de PSD, iar revenirea la astfel de formule nu reprezintă o soluție pentru viitorul țării. De asemenea, PNL nu va susține și nu va gira niciun program de guvernare care abandonează sau diluează reformele necesare modernizării României, disciplina bugetară și buna guvernare”, a transmis și PNL.
Parlamentarii UDMR vor decide săptămâna următoare cum vor vota viitorul guvern. „Mâine vom avea o ședință a Consiliului permanent, unde vom discuta aceste aspecte, dar nu vom lua încă o decizie cu privire la sprijinirea Guvernului, la votarea Guvernului. Această decizie va fi luată numai săptămâna viitoare, după ce ne vom întâlni cu domnul Tomac și va veni să ne prezinte totuși ce planuri are cu acest guvern, ce dorește să facă acest guvern. După aceea vom lua o decizie. Dar în acest moment, încă, nu este clar dacă putem sau nu putem sprijini un astfel de guvern”, a declarat pentru Agerpres liderul deputaților Uniunii, Csoma Botond.
Senatorul AUR Petrișor Peiu, lansează un atac extrem de dur după nominalizarea lui Eugen Tomac pentru funcția de premier, afirmând că decizia președintelui Nicușor Dan marchează „începutul unei perioade de pericol pentru democrație”. „Regimul lui Nicușor Dan începe să semene cu regimul autoritar al lui Carol al II-lea, iar Eugen Tomac pare un perfect Guță Tătărescu. Președintele a inaugurat astăzi o perioadă de pericol pentru democrație, atunci când a spus că este nevoit să numească un guvern tehnocrat pentru că „partidele nu s-au înțeles”. Această exprimare este plină de imoralitate și prevestitoare de dictatură. Într-o democrație funcțională, guvernele sunt rezultatul majorităților parlamentare, nicidecum rodul voinței unei persoane, fie ea și președintele statului. Ceea ce nu a înțeles Nicușor Dan este un lucru elementar într-un stat democratic: dacă partidele nu pot forma o majoritate, alternativa este organizarea de alegeri anticipate, nu preluarea puterii de către o persoană.
Eugen Tomac nu este un tehnocrat, căci el nu este remarcat în niciun domeniu, el este un activist de partid. Tomac nu este nici independent , căci el este președinte de partid (PMP-1,8% din voturi la ultimele alegeri). Mai mult , Tomac este fix reprezentantul lui Dan, căci îi este consilier. Cariera politică a lui Tomac este în întregime purtată pe sub fustele fostului președinte Băsescu (vechi și abil turnător la securitate sub numele de cod Petrov).
Dacă vreți să înțelegeți guvernul „independent” Tomac, veți vedea că va semăna foarte mult cu guvernul „independent” carlist al lui Guță Tătărescu, în care erau atât țărăniștii Mihai Ralea, Petre Andrei, Grigore Gafencu și Mihail Ghelmegeanu, cât și a liberalii Victor Slăvescu, Ion Nistor sau Constantin Angelescu. Mai mult, Tătărescu și-a început cariera ca „liberal” etatist, și-a continuat-o ca locotenent al lui Carol al II-lea și și-a terminat-o drept ministru în guvernul comunist al lui Petru Groza, mai apoi ajungând în temniță. Pentru a înțelege independența unui eventual premier Tomac, iată un citat edificator din Alexandru Vaida Voievod, care spunea despre Tătărescu : „râde cînd regele râde și plânge când regele e întristat.”