Strâmtoarea Ormuz tranversată de nave de război americane pentru prima dată de la începutul conflictului cu Iran
Mai multe nave ale Marinei SUA au traversat sâmbătă Strâmtoarea Ormuz, a declarat un oficial american pentru Axios.
Este pentru prima dată când nave americane traversează strâmtoarea Ormuz de la începutul războiului.
Potrivit surselor Axios, mișcarea nu a fost coordonată cu Iranul, iar operațiunea a avut ca scop creșterea încrederii navelor comerciale pentru reluarea tranzitului prin zonă.
Acțiunea are loc în contextul începerii negocierilor de pace dintre cele două părți în Pakistan.
„A fost o operațiune concentrată pe libertatea navigației în ape internaționale”, a declarat oficialul american pentru Axios.
Oficialul a spus că navele americane au traversat strâmtoarea dinspre est spre vest, către Golful Persic, după care s-au întors prin strâmtoare în Marea Arabiei.
Donald Trump a afirmat sâmbătă, într-o postare pe Truth Social, că teama ca navele să lovească mine marine a fost principalul factor care a descurajat traversarea Strâmtorii Ormuz.