Noi imagini surprinse de astronauții misiunii Artemis 2
Astronauții misiunii Artemis 2 a NASA continuă călătoria istorică spre Lună, depășind, duminică, 5 aprilie 2026, jumătatea distanței și oferind imagini în premieră, inclusiv cu Bazinul Oriental. Echipajul Orion explorează regiuni nevăzute direct de oameni anterior, marcând un progres major pentru explorarea spațială. Nava se îndreaptă spre orbita lunară pentru a studia suprafața discului lunar.
„Am putut vedea fața ascunsă a Lunii pentru prima dată și a fost pur și simplu spectaculos”, a declarat astronauta americană Christina Koch în timpul unui interviu televizat de pe nava lor spațială Orion, scrie News.ro. Luna le părea „diferită”, a explicat Koch, care, odată cu acest zbor, a devenit femeia care a călătorit cel mai departe în spațiu. „Aceasta nu era Luna cu care suntem obișnuiți. Așa că am extras datele noastre de urmărire lunară, am comparat imaginile și ne-am gândit: «Aceasta este partea ascunsă. Este ceva ce nu am mai văzut niciodată»”.
Cei patru astronauți – trei americani și un canadian – au observat astfel direct emisfera Lunii care se află permanent pe partea opusă Pământului, lucru care fusese realizat anterior doar de predecesorii lor din programul Apollo, acum mai bine de cincizeci de ani. Cu această ocazie, au reușit să surprindă „trăsături lunare pe care ochiul uman nu le mai văzuse până ieri”, a remarcat John Honeycutt, un oficial de rang înalt al NASA, la o conferință de presă. „Doar imaginile realizate de roboți au arătat această regiune a Lunii”.
După o lansare reușită din Florida, miercuri,1 aprilie 2026, echipajul a pornit spre Lună, situată la aproximativ 400.000 km de Pământ, adică de 1.000 de ori mai departe decât Stația Spațială Internațională (ISS), și este programat să treacă pe lângă suprafața lunară luni, 6 aprilie, o premieră în peste o jumătate de secol. „În această dimineață, am văzut jumătate din Pământ, apoi am văzut totul și apoi a dispărut”, în timp ce „Luna crește”, a descris astronautul canadian Jeremy Hansen. „Este exaltant”, a mărturisit el. „Aceasta este destinația noastră”.
Echipajul nu va ateriza pe Lună, ci va zbura în jurul ei, trecând prin spatele feței sale ascunse înainte de a se întoarce pe Pământ, sosirea fiind planificată pentru 10 aprilie. În timpul acestui survol de câteva ore, care va fi punctul culminant al misiunii lor, cvartetul de aventurieri ar trebui să vadă alte părți ale Lunii neobservate până acum direct de oameni și să facă observații valoroase cu ochiul liber. Toți au fost antrenați timp de mai bine de doi ani pentru a studia și descrie formațiunile geologice, iar notițele și fotografiile lor ar trebui să le permită oamenilor de știință să afle mai multe despre geologia și istoria satelitului nostru natural.