Minerii din Gorj, protestează în fața Guvernului: mii de angajați de la C.E. Oltenia riscă să rămână fără un loc de muncă înainte de Paște
Minerii din Gorj protestează astăzi în Capitala, în fața Guvernului! Oamenii sunt revoltați că în aprilie le expiră contractele de muncă și vor fi dați afară. Sunt trei săptămânii de când angajați de la CE Oltenia cer soluții, dar sunt ignorați de autorități. Aproximativ 1800 de oameni își vor pierde locurile muncă înainte de Paște.
UPDATE 13.00 – Protestul minerilor din Gorj a început. Zeci de angajați de la CE Oltenia s-au adunat în fața Guvernului și vor să stea de vorbă cu Ilie Bolojan.
Conform unui comunicat al Primăriei Capitalei, la miting vor fi prezenți aproximativ 1.000 de manifestanți. Locul de desfășurare este în Piața Victoriei, între orele 12.00 și 17.00, în alveola centrala din fața clădirii GuUPDATE 9:20 – Minerii din Gorj, în drum spre București. În autocare, oamenii scandează demisia guvernanților.
ȘTIREA INIȚIALĂ
Proteste ale minerilor din Gorj la București: angajații CE Oltenia cer soluții pentru a nu rămâne fără locuri de muncă
Angajații Complexului Energetic Oltenia (CEO) ies din nou în stradă, temându-se că, începând cu 1 aprilie, vor rămâne fără locuri de muncă. Minerii din județul Gorj au anunțat că marți vor protesta în Capitală, în fața Guvernului. Manifestația urmează să se desfășoare între orele 12.00 și 17.00, la protest fiind așteptate aproximativ 1.000 de persoane.
Minerii susțin că nu vor renunța la proteste până când autoritățile nu vor oferi un răspuns clar privind viitorul lor profesional.
Potrivit sindicatelor, 1.500 de angajați urmează să fie concediați la 1 aprilie, iar alți 300 vor rămâne fără loc de muncă începând cu 1 mai.