Vineri, 12 iunie
Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Termocentrala Rovinari a fost închisă pentru prima oară după 30 de ani

Într-un context cu totul atipic pentru sistemul energetic național, Termocentrala Rovinari a fost închisă în noaptea de vineri spre sâmbătă (18/19 aprilie 2025) din cauza riscului de blackout. În acest moment, termocentrala nu mai produce energie electrică, iar Complexul Energetic Oltenia funcționează doar cu un singur grup energetic. Angajații de la Rovinari susțin că niciodată, în ultimii 30 de ani, nu a fost oprită funcționarea termocentralei.

Într-o perioadă în care consumul de electricitate a scăzut semnificativ, România s-a confruntat cu un paradox energetic – prea mult curent și prea puțină cerere. Din această cauză au fost luate aceste măsuri. Drept urmare, conducerea CEO împreună cu Ministerul Energiei, au dispus închiderea temporară a termocentralei din Rovinari. Anul acesta se suprapun Paștele catolic cu cel ortodox. Se așteaptă un consum redus de energie, însă pe de altă parte, se așteaptă o creștere la producția din regenerabile, pentru că vom avea parte de temperaturi ceva mai ridicate. Atunci când avem multă energie și nu este consumată pot apărea aceste dezechilibre, însă autoritățile se asigură că nu vom avea astfel de probleme. Mai mult de atât, cele două reactoare de la Cernavodă vor funcționa cu putere redusă cu până la 20% pentru ambele unități. Ministrul energiei, Sebastian Burduja, face un apel către prosumatorii din România să își oprească invertoarele instalațiilor fotovoltaice duminică și luni, pentru ca atunci se așteaptă autoritățile să fie un consum redus de energie. „Este o măsură preventivă. Între orele 11:00 și 16:00, în prima și a doua zi de Paște, producția de energie era estimată să depășească semnificativ cererea”, a explicat ministrul Energiei, Sebastian Burduja. Printre alte măsuri luate s-au numărat: reducerea livrărilor de la Hidroelectrica, oprirea unor grupuri ELCEN, echilibrarea producției nucleare și activarea instalațiilor de stocare cu baterii.

În ciuda planurilor oficiale de renunțare treptată la cărbune, centrala de la Rovinari rămâne un element esențial în menținerea stabilității energetice. Grupul 6 funcționează în continuare, deși era planificat să fie închis la începutul anului 2025. Mai mult, grupul 5 este în curs de modernizare, cu o investiție de peste 120 de milioane de euro, care îi va permite să opereze încă cel puțin 15 ani.

Gigi Bușe

Ultima actualizare: 09:26 | 24.04.2025

Meniu
Caută în site