Emiterea primei Cărți Electronice de Identitate în România
Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a transmis un mesaj miercuri, 2 aprilie 2025, cu ocazia emiterii primei Cărți Electronice de Identitate în România.

„Astăzi facem un pas important spre viitor. A fost remisă titularului prima Carte Electronică de Identitate din România – un moment așteptat, care marchează o etapă semnificativă în procesul de digitalizare a administrației publice. Ministerul Afacerilor Interne contribuie activ la modernizarea instituțiilor statului, iar această nouă carte de identitate este dovada clară că direcția în care mergem este cea corectă: servicii publice mai bune, mai rapide, mai sigure. Emiterea noii Cărți Electronice de Identitate face parte dintr-un proces amplu de transformare digitală a structurilor MAI, care muncesc zi de zi pentru ca cetățenii să beneficieze de servicii moderne, accesibile și eficiente”, a spus Cătălin Predoiu.
Apoi a precizat care sunt avantajele acesteia pentru cetățeni:
– Elemente avansate de securitate, care oferă o protecție crescută împotriva falsificării sau a furtului de identitate;
– Posibilitatea de a folosi documentul ca act de călătorie în interiorul UE
– Acces facil la servicii electronice, inclusiv posibilitatea utilizării semnăturii electronice.
În încheiere a mulțumit echipelor din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Direcției pentru Evidența Persoanelor și celor care au dezvoltat acest proiect ambițios. „Le mulțumesc, de asemenea, cetățenilor care aleg să adopte această nouă formă de document, devenind parte a viitorului digital al României. Continuăm, pas cu pas, transformarea digitală a serviciilor publice, cu respect pentru drepturile fundamentale și cu o viziune clară asupra viitorului”, a precizat Cătălin Predoiu.
Ce este Carte Electronică de Identitate
Cartea electronică de identitate este un document cu un format modern, este un document care are un cip și în acest cip sunt 11 servicii digitale și facilitează o interacțiune mai bună a cetățeanului cu autoritățile publice. Nu se limitează în niciun fel libertățile individuale ale cetățenilor prin această carte electronică de identitate. Similar acestei cărți sunt alte asemenea modele în spațiul Uniunii Europene.
„Este concepută pentru a oferi siguranță, o siguranță crescută pentru a preveni fraudele, falsurile documentelor și, bineînțeles, furtul de identitate. Din punctul nostru de vedere, această carte de identitate oferă elemente de protecție de ultimă oră”, a declarat secretarul de stat în Ministerul de Interne, Bogdan Despescu. El a adăugat că proiectul cărții electronice de identitate este inclus în PNRR, ținta fiind eliberarea a cinci milioane până în luna iunie 2026.
„Această carte nu conține funcții care permit urmărirea geografică. Așa cum știm, pe baza unor dispozitive, există posibilitate, dar această carte nu permite localizarea din punct de vedere al urmăririi geografice. Cipul este similar cu cel din pașapoartele pe care le folosim astăzi și pe care le folosim în deplasările în afara țării, mai ales în zona externă Schengen. Informațiile sunt accesibile numai titularului cărții. În maxim două luni, vom extinde în toată țara, la cele 674 de servicii publice comunitare de evidență a persoanelor”, a declarat și Bogdan Despescu.
Gigi Bușe