Mihai Fifor, fost ministru PSD al Apărării, a adus precizări legale referitor la vârsta de pensionare a militarilor români
Deputatul PSD Mihai Fifor a susținut marți, 13 ianuarie 2026, că „ventilarea în spațiul public a ideii că militarii «se pensionează la 48 de ani» nu este o confuzie inocentă și nici o eroare de interpretare”, ci o „manevră abjectă de manipulare”. Mai mult, fostul ministru PSD al Apărării a adăugat că realitatea juridică este alta.
„Ventilarea în spațiul public a ideii că militarii «se pensionează la 48 de ani» NU este o confuzie inocentă și nici o eroare de interpretare. Este o manevră ABJECTĂ de manipulare, menită să inducă în societate percepția falsă că militarii ar fi o categorie privilegiată și favorizată de stat”, a transmis Mihai Fifor pe Facebook. Conform fostului ministru PSD al Apărării, „cadrul legal este limpede și fără echivoc”. „Realitatea juridică este însă cu totul alta.
Potrivit Legii nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat, modificată prin Legea nr. 282/2023 (în vigoare de la 1 ianuarie 2024), cadrul legal este limpede şi fără echivoc. Vârsta standard de pensionare a militarilor este, în prezent, de 60 de ani. Aceasta este vârsta legală aplicabilă astăzi tuturor cadrelor militare care solicită pensie pentru limită de vârstă. Mai mult, prin modificările din 2023, legiuitorul a stabilit explicit un calendar de creștere progresivă a vârstei standard până la 65 de ani, după cum urmează: 2031 – 61 de ani, 2032 – 62 de ani, 2033 – 63 de ani, 2034 – 64 de ani, 2035 – 65 de ani. Condiția de vechime: Pensia militară pentru limită de vârstă nu se acordă automat. Este condiționată cumulativ de: minimum 25 de ani vechime efectivă, dintre care cel puțin 15 ani în serviciu militar. Fără îndeplinirea acestor condiții, dreptul la pensie nu există”, a precizat Mihai Fifor.
Deputatul PSD a explicat și originea „mitului pensionării la 48 de ani”: „Cazurile izolate de pensionare mai devreme sunt strict reglementate de lege și țin de: pierderea capacității de muncă, restructurări, treceri în rezervă din motive neimputabile militarului. Aceste situații nu reprezintă regula, nu definesc sistemul și nu pot fi prezentate onest ca politică publică generală.
Prin urmare, a afirma că «militarii se pensionează la 48 de ani» este o minciună propagandistică folosită deliberat pentru a antagoniza societatea și pentru a decredibiliza o categorie profesională care funcționează sub un regim de incompatibilități, restrângeri de drepturi și riscuri permanente. Legea este clară: Militarii se pensionează, astăzi, la 60 de ani, iar vârsta va crește până la 65 de ani. Pensia se acordă doar după minimum 25 de ani de serviciu. Orice altă narațiune este manipulare”, a mai scris el.
Reacția lui Mihai Fifor vine în contextul în care ministrul Apărării, Radu Miruță, a anunțat creșterea vârstei de pensionare pentru angajații din MApN, MAI și serviciile de informații. „Discutăm despre un proiect de lege pe care trebuie să-l aducem pe masa Guvernului la finalul săptămânii viitoare, care să crească vârsta de pensionare. Se fac niște simulări, cam cât trebuie să crești vârsta de pensionare, ca să reduci cheltuielile cu 10%. Poate nu până la 65, poate până la 60, poate până la 55, dar azi e 48”, a declarat Radu Miruță. Mare gogomănie!!!