Marți, 16 iunie
Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Festivalul Național de Umor și Grafică „Hohote”, ediția a X-a, s-a încheiat

Ediția a X-a a Festivalului Național de Umor și Grafică satirică „Hohote” a început vineri 29 mai 2029, la Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu” din Târgu Jiu și a luat sfârșit duminică, 31 mai 2026 în Stațiunea Rânca din județul Gorj.

 Festivalul a fot organizat de Cenaclul „Hohote” din Târgu Jiu, în mod special prin familia Laura și Mihai Lungescu (care este și președintele cenaclului) în parteneriat cu Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu” Gorj din Târgu Jiu și Uniunea Epigramiștilor din România, cu sprijinul financiar al următoarelor entități private: SC ROWALT SRL București, reprezentată de doamna Ioana Ogea, administratorul societății, SC RÂNCA SKI,  reprezentată de familia Veronica, Andra, Cătălin și Nicu Mitroi, Relad Med SRL, Indian SRL, Beefcarm 2017 SRL, Elegant Travel SRL, Dr. Udriște Corina, Laura Pagnejer, Vlanisia SRL, Doru Cochină, Hotel Ramada Târgu Jiu și Lăstărel SRL.

Vineri, în Sala indiană a muzeului au fost prezenți graficieni din toată țara: Marian Avramescu, Victor-Eugen Mihai VEM, Cristinel Vecerdea CRIV, Sergiu Fărcășanu, Gabriel Rusu, Liviu Stănilă, Marcel Claudiu Morariu și Ticuț Bălănescu, membrii ai Cenaclului „Hohote”: Mihai și Laura Lungescu, Grig Dobreanu, Luminița Săceleanu, Valeriu Butulescu, Grigore Haidău, George Drăghescu, Vasile Munteanu și Gigi Bușe, foarte mulți elevi participanți la secțiunea grafică satirică elevi, care au venit însoțiți și de părinți. Din partea Consiliului Județean Gorj a fost prezent domnul prof. dr. Gheorghe Nichifor.

  Mesajul de bun venit a fost rostit de către prof. dr. Victor Albinel Firescu, șef secție de Artă și Etnografie la Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu” Gorj, apoi doamna Laura Lungescu, a mulțumit graficienilor care au participat la festival și au și expus din lucrările dumnealor în sălile primitoare ale acestui muzeu, și nu în ultimul rând elevilor prezenți, deoarece în programul de azi a fost prevăzută și decernarea premiilor câștigătorilor subsecțiunii de grafică satirică la categoria elevi sub 18 ani.

Domnul Marian Avramescu, a prezentat graficienii prezenți în sală apoi ne-a invitat să le admirăm și opera expusă în sălile muzeului, iar dumnealui a fost și moderatorul acestui eveniment și astfel a avut loc inaugurarea salonului național de grafică pentru adulți, dar și pentru elevi, fiind expuse și lucrările elevilor participanți la festival. De asemenea, am admirat și o expoziție de fotografie a doamnei profesoare Laura Lungescu.

Activitatea a continuat cu un Workshop destinat elevilor gorjeni sub îndrumarea graficienilor prezenți, eveniment organizat de Laura și Horia Lungescu, apoi au fost decernate premiile câștigătorilor subsecțiunii de grafică la categoria elevi sub 18 ani, astfel:

  1. Premiul I: Lavinia Carmen Ionela Bâscă;
  2. Premiul II: Nicușor Eduard Știrban;
  3. Premiul III: Gabriela Lavinia Băran;
  4. Mențiune 1: Daria Andreea Popescu, Ștefania Balaș și Ioana-Diana Drăcea.
  5. Mențiune 2: Bianca Popescu, Valerian Palaghia și Eliza Pagnejer.
  6. Mențiune 3: Cristian-Grigore Cotul, Ioana Cristina Udriște și Larisa Crudu.

Au primit diplome de participare toți elevii prezenți în sală.

La final, pentru crearea unei atmosfere destinse și vesele, au intrat în scenă câțiva hohotitori de la Cenaclul Hohote: Mihai Lungescu, Grig Dobreanu,  Valeriu Butulescu, Grigore Haidău și Luminița Săceleanu.

Cea de-a doua parte a festivalului s-a desfășurat la Stațiunea Rânca din județul Gorj. Pensiunea care a găzduit festivalul se numește RÂNCA SKI și este administrată de familia Veronica, Andra, Cătălin și Nicu Mitroi, care au fost o gazdă extraordinar de primitoare, ospitalieră și a oferit și mâncăruri alese.

Așadar,  vineri, 29 mai 2029, începând cu ora 16:00 la Pensiunea Rânca Ski Resort, au început să sosească invitații, adică umoriștii participanți la festival, iar la ora 18:00 ne-am adunat cu toții la cină.

Domnul Mihai Lungescu, după salutul de bun venit, a prezentat auditorului activitatea desfășurată la Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu” din Târgu Jiu, al cărui director este domnul Dumitru Hortopan, apoi, ca o noutate pentru acest festival, a propus un concurs ad-hoc. „Vă propun un concurs ad-hoc pentru mâine, dar pe alte reguli. Nu pe regulile cunoscute de dumneavoastră. Tema concursului va fi Rânca schi. Rânca Ski este denumirea acestei generoase pensiuni conduse de familia Mitroi, căreia îi mulțumim pentru amabilitate. Rânca este stațiunea aceasta, iar schi este sportul de iarnă pentru care urcă mii de sau poate zeci de mii de turiști în fiecare an la Rânca. Deci tema este Rânca schi. A doua precizare. Tema este obligatorie pentru toți participanții și concursul nu este opțional. Toată lumea intră în competiție. A treia precizare. Umoriștii au obligația să depună o lucrare grafică, un desen. Deci fiecare umorist va face un desen pe tema Rânca schi. Toți graficienii, atenție, toți graficienii pregătesc o epigramă, un catren pe tema Rânca schi”. După discuții au fost făcute următoarele precizări: „Pentru epigramă sau catren, trebuie să apară cuvântul Rânca sau cuvântul schi, oriunde în textul lor. Pentru însoțitori. Ei au de asemenea obligația să depună materiale în concurs. Însoțitorul unui epigramist va depune un desen, iar cel al unui grafician va depune o epigramă sau un catren, pentru a nu fi influențați de parteneri. Coli și creioane vor fi date de către maestrul Marian Avramescu. Lucrurile se depun până sâmbătă la ora 17:00”.

A salutat prezența domnului Costin Enache, realizatorul emisiunii „Vatra Luminoasă” de la Radio România Actualități, care va fi și prezentatorul festivității de premiere a umoriștilor, iar la graficieni va fi maestrul Marian Avramescu.

Deasemenea, a salutat și prezența domnului prof. univ. dr. Adrian Cioroianu, căruia i-a dedicat următoarea epigramă: „A fost ministru, senator, La Digi-n distribuție, Și-a devenit hohotitor, Frumoasă evoluție!”

La rândul său, istoricul Adrian Cioroianu, a mulțumit gazdei, Nicu Mitroi, pentru ospitalitate, familiei Lungescu pentru invitație și tuturor celor prezenți într-un număr așa de mare la festival care a devenit, ad-hoc, și o tabără de creație. Și cum dumnealui îi face plăcere să vorbească despre istorie a punctat și acest lucru: „Să știți că într-un fel, noi facem cu toții istorie. Acest eveniment frumos va rămâne în istorie. Iar dacă noi ne bucurăm de pace într-un astfel de loc minunat, în același timp aflăm despre drone care, să sperăm că accidental, au pătruns pe teritoriul României, iar una a lovit un imobil din Galați și a rănit două persoane, mamă și copil. Noi suntem norocoși că ne bucurăm de astfel de clipe magice cu artiști cum e talentatul instrumentist Ștefan Popescu.”

Și cum ospitalitatea în Gorj este la ea acasă, după întâmpinarea invitaților cu pâine și sare, dar și o ploscă cu vin, de către Grig Dobreanu, îmbrăcat în costum național gorjenesc, a urmat să ne încânte și o trupă de muzicanți autentici condusă de renumitul instrumentist Ștefan Popescu, profesor doctor în instrumente muzicale, însoțit de solista Nicoleta Lătărețu, urmașa Mariei Lătărețu, violonistul Andrei Carcalicea, dirijorul Ansamblului Folcloric „Maria Lătărețu” și Constantin „Coco” Stana, profesor de percuție. Și am mâncat, am jucat și am băut, trei ore cheful a ținut!

Sâmbătă dimineața, după micul dejun, a sosit de la Polovragi, județul Gorj, Ansamblul folcloric „Cheile Oltețului” – seniori, condus de Gheorghe Epure, primarul comunei, avându-i în componență pe fluierașii: Gheorghe Popescu, Ilie Carcalicea, Mituță Gheorghe, Roșu Ion (Oane) și băcițele: Maria Dinoiu și Roxana Crețu. La propunerea organizatorilor ne-au prezentat un program artistic în vârful pârtiei de schi. Și, ca un făcut, vântul și-a umflat foalele, a început să legene cabinele de la teleschi și am fost nevoiți să urcăm pârtia pe jos. Pe la jumătatea acesteia a venit o rafală puternică ce era cât pe ce să ne doboare la pământ. Unora le-au zburat pălăriile iar pe alții, mai firavi la trup și plete-n vânt, i-a „zburat” înapoi la pensiune. Marea majoritate a reușit să urce, inclusiv băcițele, care n-au ajuns cu „fustele în cap”. Acolo, în interiorul unui bar din lemn și sticlă, destul de încăpător, polovrăgenii ne-au încântat cu melodii pastorale (voce și fluier) și jocuri populare specifice zonei și portului de ungureni. Voia bună a fost întreținută și de glumele unor participanți și recitalul de muzică folk susținut de poetul ieșean Daniel Bratu.

După o fotografie de grup în vârful pârtiei de schi, am coborât la pensiune mai mult cu ajutorul rafalelor de vânt.

Acolo polovrăgenii au încălzit ceaunul cu tocan de oaie pregătit cu o zi înainte, au făcut un ceaun mare de mămăligă și au feliat câteva bucăți de brânză de oaie, iar doamna Mioara Dinoiu le-a arătat femeilor cum se toarce caierul de lână le-a prezentat câteva țesături făcute în război.

După masa de prânz care a avut în meniu și tocan cu brânză de oaie și mămăliguță, a urmat o scurtă pauză pentru concursul ad-hoc, realizarea și depunerea lucrărilor, iar la ora 17:00 a început festivitatea de premiere.

Deschiderea festivalului a fost făcută de epigramistul Mihai Lungescu, președintele Cenaclului „Hohote” și al Festivalului Național de Umor și Grafică satirică „Hohote”, ediția a X-a. „Maestrul Costin Enache va prezenta premiații, iar doamna Laura Lungescu va înmâna diplomele și premiile.  Vom începe cu secțiunea epigramă, vom continua cu poezia, apoi cu grafică satirică, după care vom înmâna diplome de participare celor prezenți în sală”, a precizat domnul Lungescu, apoi a adresat următoarea rugăminte: „Fiecare dintre dumneavoastră, când se prezintă la microfon, să pregătească 2- 3 epigrame, sau ce consideră că este necesar, în limita a cel mult trei minute, pentru că vor fi foarte multe lucruri care se vor petrece pe parcursul celor două, poate chiar trei ore”. În încheiere a felicit câștigătorii, a mulțumit participanților la festival și tuturor care au lăsat orice alte preocupări ca să fie zilele acestea alături de organizatori și nu în ultimul rând, celor care i-au stat alături în tot ceea ce a însemnat organizarea acestui eveniment, făcând referiri în primul rând la soția Laura, la fiul Horia, la sora Ioana, la proprietarii acestei minunate pensiuni și la colegii din Cenaclul Hohote. A mai făcut și o ultimă precizare: „Rezultatele concursului ad-hoc vor fi făcute publice la finalul festivității de premiere”.

Domnul Costin Enache – realizatorul emisiunii „Vatra Luminoasă” de la Radio România Actualități, emisiune despre oameni și locurile lor, datorită căreia a ajuns și la Rânca – a avut onoarea să prezinte, în premieră, și Festivalul Național de Umor și Grafică „Hohote”, ediția a X-a, după ce, de câțiva ani, îl prezintă pe cel de la Mizil.  După ce a prezentat organizatorii și sponsorii acestui festival, pe care i-am prezentat și eu la începutul acestui material de presă, l-a invitat la microfon pe domnul Nicu Mitroi, gazda de la Rânca a festivalului. Acesta a precizat că a început construcția acestei afaceri de familie încă din anul 1985 și a continuat cu o scurtă istorie al stațiunii și a drumului de acces la ea, a cărei construcție a început înainte de Primul Război Mondial, iar modernizarea a fost făcută în timpul primului ministru Gheorghe Tătărescu și inaugurat în 1938 unde a participat și o delegație condusă de regele Carol al II-lea, drumul fiind denumit și „Drumul Regelui”. Drumul a fost construit pe o cărare de transhumanță făcută încă din timpul cuceririi romane și modernizat sub denumirea de „Transalpina”. Este cea mai înaltă șosea din România, având punctul cel mai înalt în Pasul Urdele, 2145 m. A ținut să precizeze că poteca de transhumanță a fost proiectată de măgar, pentru că un măgar încărcat la capacitate, când conduce turma de oi spre vârf, nu depășește o pantă de 15° și nu coboară hățișuri, ci urmează poala muntelui. În încheiere a spus următoarele: „Încă o dată vă mulțumesc! A fost o plăcere deosebită să fiu alături de dumneavoastră, să vă ascult și să vă privesc cât de minunate vă sunt operele și dumneavoastră ca oameni. Vă mulțumesc și vă mai aștept în stațiunea Rânca”.

Înainte să înceapă festivitatea de premiere, am ascultat o suită de piese interpretate la țambal de către tânărul gorjean Gabriel Tîlvescu, student al Conservatorului din Craiova.

 La secțiunea Epigramă, au fost impuse două epigrame cu tema: „Pe cont propriu” și o epigramă fără temă, dar și un madrigal despre Alexandru Ștefulescu, întemeietorul Muzeului Gorjului. Premiații acestei secțiuni au fost:

– Premiul 1: Laurențiu Ghiță, cu motto-ul „Pe IBAN-ul propriu” și epigramele: „Realitate”, „Profesie”, „Paradox” și „Istoricul Alexandru Ștefulescu, întemeietorul Muzeului Gorjului”.

– Premiul 2: Florin Rotaru, cu motto-ul „Cioplitorul de cuvinte” și epigramele: „Iubita, la despărțire”, „Principii de viață”, „Dificultăți” și „Istoricul Alexandru Ștefulescu, întemeietorul Muzeului Gorjului”.

– Premiul 3:  Petru Ioan Gârda, cu motto-ul „Războiul de Independență” și epigramele: „Pe cont propriu? Ușor de zis”, „Propunerea fiului”, „Conformare” și „Alexandru Ștefulescu a întemeiat Muzeul Gorjului”.

– Mențiune 1: Liviu Goga, cu motto-ul „Dintre sute de catarge” și epigramele: „Politicieni”, „Chiar de soața-i casnică…”, „În politică și-n piață” și „Personalități gorjene”.

– Mențiune 2: Constantin Moldovan, cu motto-ul „Prietenia rămâne oglindirea în alter-ego” și epigramele: „Lovit de soartă”, „Sunt pe cont propriu”, „Idilă pe litoral” și madrigalul „Alexandru Ștefulescu, întemeietorul Muzeului Gorjului”.

– Menține 3: Valentin David, cu motto-ul „Ho, ho, ho” și epigramele: „Avutul obștesc”, „La comun”, „Suprasarcină” și „În pas cu vremea”.

La această secțiune au participat 57 de concurenți.

La secțiunea Poezie umoristică, a fost impusă o poezie epigramatică în patru strofe, la tema „Pe cont propriu”. Laureații acestei secțiuni au fost:

– Premiul 1: Daria Dumescu, cu motto-ul „Narghilea” și poezia „Destin”.

– Premiul 2: Liviu Goga, cu motto-ul „Dintre sute de catarge” și poezia „Familie … pe cont propriu”.

– Premiul 3: Nicolae Bunduri, cu motto-ul „Cont închis” și poezia „Pe cont propriu”.

– Mențiune 1: Cătălina Orșivschi, cu motto-ul „Capra neagră” și poezia „Of, viața mea”.

– Mențiune 2: Ioan Moraru, cu motto-ul „Ciur” și poezia „Atitudine politicianistă”.

– Menține 3: Daniel Bratu, cu motto-ul „La curțile dorului” și poezia „Pe barba lui”. La această secțiune au participat 35 de concurenți.

La secțiunea Grafică Satirică Adulți, a fost ca temă: „Schi/drumeție/pe(cu) Păpușa” și „Pârtia fără sfârșit”. Păpușa este un vârf muntos și în stațiunea Rânca, județul Gorj.

Prezentarea laureaților acestei secțiuni a fost făcută de maestrul Marian Avramescu, președintele juriului, care a fost prezentat astfel: „Grafician celebru, creator, Model de viață și hohotitor, Cultivă-n tot ce face pitorescu, Acesta e maestrul Avramescu”.

Înainte de a prezenta laureații, a transmis un scurt mesaj prin care a atins un punct sensibil pentru cultură, spunând că festivalurile de grafică și epigramă, sunt pe cale de dispariție. Unul câte unul pier. Dar la Gorj, s-au găsit organizatorii și sponsorii care trebuie pentru a ține aprinsă făclia unor astfel de festivaluri. Apoi a invitat laureații să-și ridice premiul, astfel:

Premiul 1: Liviu Stănilă,  premiul 2: Cristinel Vecerdea CRIV, premiul 3: Gabriel Rusu, mențiune 1: Sergiu Fărcășanu și Cornel-Marin Chiorean,  mențiune 2: Marcel-Claudiu Morariu și Victor Eugen Mihail-VEM, mențiune 3: Horia Crișan și Mihai-Gabriel Boboc. Au participat cu lucrări 16 graficieni, iar șapte au fost prezenți la Gorj. Din nefericire, Victor Eugen Mihail-VEM, de la Bacău, a trebuit să plece de urgență acasă deoarece i-a murit mama.

După un nou recital al studentului Gabriel Tâlvescu, a urmat înmânarea diplomelor de participare: Florina Dinescu din Ploiești, Ionuț-Daniel Țucă din Constanța, Silvia Horga din Orăștie, Valentin Ursu din Ploiești, Adela Cotul din Bistrița Năsăud, Sanda Nicucie din Iași, Grigore Cotul din Bistrița Năsăud, Radu Păcurar din Cluj-Napoca, Alexandru Hanganu din Brăila, Mihai Frunză din Brăila, Vasile Vajoga din Iași, Ioan Toderașcu din Costești, județul Vaslui, Laurențiu Bădicioiu din Mizil, Lucian Perța din Vișeu de Sus, Maramureș, Janet Nică din Ostroveni-Dolj, care a spus următoarea epigramă: „Noi făcurăm festivaluri, Ce făcură valuri, valuri. Dar acum ca niciodată, cu Lungescu-o facem lată.” Și au intrat în scenă membrii Cenaclului Hohote: Mihai Lungescu, Grig Dobreanu, Luminița Săceleanu, Nelu Vasile din Turburea Gorj și jurnalistul Gigi Bușe.

Și cum de față era și domnul Adrian Cioroianu, moderatorul l-a invitat la microfon. Acesta a mulțumit din nou familiei Lungescu ”pentru acest prilej de   întâlnire a dumneavoastră, creatori, oameni de litere și artiști graficieni. Mă simt onorat de fiecare întâlnire pe care o am cu oameni ca dumneavoastră, pentru că îmi dau un sentiment foarte tonic”. Apoi a vorbit despre acest fascinant drum care este Transalpina.

Festivitatea a continuat cu premierea însoțitorilor și o nouă intervenție muzicală a lui Gabriel Tâlvescu, după care a urmat premierea desenelor în cadrul concursului ad-hoc. Marea majoritate a desenelor, fiind făcute de epigramiști, au fost însoțite și de epigrame. Domnul Marian Avramescu, președintele juriului a prezentat desenele câștigătoare iar cei care și le-au recunoscut au venit să-și ridice premiul. Locul 1 a fost câștigat de poetul și epigramistul hunedorean Valentin David, locul doi de Grigore Cotul din Bistrița-Năsăud, iar locul trei de Vasile Vajoga din Iași. La secțiunea epigramă, unde au participat graficienii, domnul Petru Ioan Gârda din Cluj Napoca, președintele juriului, a prezentat următorul catren intitulat Epigonii: „Interesant c-acești urmași, De Eminescu și de Micle, Să facă-n sală patru pași, Și se lovesc de două sticle.” În continuare a citit epigramele câștigătoare, iar autorii au venit să primească premiul. Locul 1 a fost obținut de Marcel-Claudiu Morariu din Târgu Mureș, locul doi de Liviu Stănilă, și locul trei de Gabriel Rusu din Târgu Mureș.

Festivitatea s-a încheiat cu prezentarea câtorva momente comice realizate de Gabriel Tâlvescu care l-a imitat pe actorul Gheorghe Dinică și un recital de muzică folk realizat de poetul ieșean Daniel Bratu.

După festivitate am ieșit în fața pensiunii și am făcut o fotografie de grup. Bucuria s-a prelungit târziu în noapte pe muzica anilor ʹ80.

Cea de-a zecea ediție a Festivalului Național „Hohote” s-a încheiat oficial duminică dimineața, ultima zi a lunii mai a anului 2026, lăsând în urmă amintiri memorabile, legături culturale consolidate și promisiunea unei ediții viitoare cel puțin la fel de reușite. Toți cei prezenți la acest festival au lăudat familia Lungescu pentru buna organizare și diversitatea lui, promițând că vor veni cu drag și la următoarele ediții, iar organizatorii au adus mulțumiri tuturor artiștilor participanți, partenerilor și sponsorilor care au făcut posibil acest regal al bunei dispoziții.

Gigi Bușe, Filiala „Jean Bărbulescu” Gorj-Mehedinți a UZPR

Ultima actualizare: 09:26 | 24.04.2025

Meniu
Caută în site