Marți, 16 iunie
Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

MARIOARA BĂBU, BĂCIȚA TRANSALPINEI, PROPUNE SCHIMBAREA LEGISLAȚIEI DE ADMINISTRARE A DRUMURILOR MONTANE

Marioara Băbu, Băcița Transalpinei, tezaur uman viu declarat de autoritățile statului român, transmite autorităților care se ocupă cu administrarea drumului național (DN 67 C) Transalpina, un semnal de alarmă cu privire la scurtarea timpului de acces al turiștilor care vizitează această zonă mirifică a țării din cauza interzicerii accesului în perioade de timp nejustificate din punct de vedere meteorologic.

În acest sens, Marioara Băbu, vine și cu o propunere de schimbare a legislației, argumentând ca exemplu țări cu zone montane cum ar fi: Finlanda, Norvegia și Austria. „Este turismul mort în această perioadă a anului? Unii se plâng, dau vina unii pe alții, se supară … esența rămâne oameni buni, în ceea ce facem noi, cei interesați de acest lucru, și cum putem schimba modul de a vedea lucrurile din punctul de vedere al administrației drumurilor naționale. Observ că în toată lumea au început deszăpezirile. Economic vorbind, toată lumea o duce greu. Cum ne descurcăm în condiții grele, depinde de fiecare. Transalpina este pe val în acest an și mulțumim autorităților care s-au implicat să curețe drumul. Deszăpezirea drumurilor înalte ține de economia țării. Nu vorbim de veniturile unui grup de oameni. Scurtăm drumul spre Ardeal. Cetățenii vor merge la munte din simpla curiozitate de a admira peisaje fantastice în alt anotimp, deoarece aceasta este oferta de sezon posibilă. Avem doar FRUMUSEȚEA, care altora le lipsește. Furnizorii de turism vor câștiga, zona se va dezvolta. Dacă așteptăm în fiecare an până la 1 iunie, turismul montan are viață scurtă și este mare păcat. Dumnezeu ne-a dat frumusețe și lucruri unice, iar noi le ținem ascunse. Lumea s-a dezvoltat, evoluează și noi ne întoarcem cu 50 de ani în urmă. La căderea câtorva fulgi se închide totul. De ce nu deschidem ochii la finlandezi, norvegieni și austrieci? Este de interes național să ținem drumurile deschise traficului cât mai mult. Propun schimbarea legilor cu protecția drumurilor. Nu înțeleg de ce să fie drumarii pedepsiți că participanții la trafic au probleme cu volanul? Nu este corect. Este unul din motivele pentru care oamenii ajunși pe funcții țin în loc circulația în zone montane periculoase. Problema este a celor neatenți și care circulă haotic. A interzice circulația pentru toți, din octombrie, este un lucru grav. Noi vrem drumuri libere în toate anotimpurile. Propunem ca pregătirea pentru așa ceva să înceapă toamna, odată cu prima zăpadă. Să nu se lase formarea marilor nămeți. Restricțiile să fie bine justificate. Uneori am impresia că se întrerupe circulația ca un moft al celor care, ori nu se pricep, ori servesc interese care dezavantajează zona Transalpina. Toți vorbesc de cheltuieli. Fără cheltuieli nu se poate. Orice dezvoltare cere bani. Dacă zona Novaci – Obârșia Lotrului – Șugag ar fi deschisă aproape tot anul, atunci am putea vorbi de dezvoltarea întregii zone. Trebuie să avem răbdare dar trebuie să cântărim care sunt lucrurile cu adevărat importante, care sunt prioritățile. Felicitări celor care au făcut primul pas spre BINE în acest an! Se pare că cineva știe să miște lucrurile. Avem nevoie de oameni care au perspectiva dezvoltării zonei. Deszăpezirea a început și dinspre Rânca și dinspre Obârșia Lotrului. Minunat! Hai să facem cumva să putem circula în fiecare an pe Transalpina, măcar de la 1 mai, până când marile viscole, ne fac probleme, poate chiar și de Crăciun. Schimbarea vine de la oameni. Sunt convinsă că, dacă punem umărul, reușim să schimbăm lucrurile. Vă iubim, vă prețuim și ne închinăm cu respect în fața tuturor celora care ne susțin”, a transmis băcița Transalpinei, Mărioara Băbu.

Ionel CILICA-DIACONU

Ultima actualizare: 09:26 | 24.04.2025

Meniu
Caută în site