BREAKING: Navă-remorcher românească, scufundată în Portul Midia / Patru membri ai echipajului sunt căutați de scafandri / Al cincilea a murit
O navă-remorcher a companiei Midia Marine Terminal s-a scufundat miercuri dimineață în Dana 1 a Portului Midia. La bord se aflau cinci oameni. Unul dintre ei a fost găsit și, în ciuda manevrelor de resuscitare, a fost declarat decedat, a anunțat ISU Dobrogea.
În prezent se desfășoară căutări pentru găsirea celorlalți 4 marinari aflați la bord.Nava s-a scufundat în timpul manevrelor de asistenţă la descărcare pentru un tanc petrolier aflat la terminalul off-shore din Portul Midia, a anunțat Rafinăria Petromidia.
La acest moment nu sunt informații care să lege incidentul de vreo mină marină, au declarat reprezentanții MApN.
Un marinar a decedat
Marinarul extras din apă a fost declarat decedat, anunță ISU Dobrogea. El a fost resuscitat aproximativ o oră.
Autoritatea Navală Română anunță că autorităţile au fost alertate cu privire „la producerea unui accident naval în Dana 1 din Portul Midia, în urma răsturnării unui remorcher în timpul efectuării manevrelor portuare”.
„La faţa locului au intervenit de urgenţă mai multe echipaje de salvare. O persoană a fost extrasă din apă şi se află în curs de resuscitare, fiind adusă la cheu. De asemenea, există suspiciunea că alte patru persoane aflate la bord ar fi decedate, operaţiunile de căutare şi salvare fiind în desfăşurare”, a transmis ANR.
Cercetările în acest caz sunt efectuate sub coordonarea procurorilor.
Patru dintre membrii echipajului sunt căutați în continuare de scafandri. Singurul marinar găsit este în curs de resuscitare, au transmis reprezentanții ISU DobrogeaPrimele date despre cauza accidentului
Midia Marine Terminal anunță că nava s-a scufundat în timpul unor manevre de descărcare pentru un tanc petrolier.
„În cursul acestei dimineți, în jurul orei 08:40, un remorcher al companiei Midia Marine Terminal s-a scufundat, în timpul manevrelor de asistență la descărcare efectuate pentru un tanc petrolier aflat la terminalul off-shore din raza portului Midia”, a transmis Midia Marine Terminal, într-un comunicat, citat de Ziua Constanța
„În acest moment, situația este gestionată de autoritățile cu competență în domeniu – ISU „Dobrogea” Constanța și ARSVOM, cu care compania este în contact direct. Manevrele de descărcare ale vaporului aflat la terminal au fost sistate în siguranță, neexistând riscuri suplimentare”, a mai precizat Midia Marine Terminal.
Potrivit Info Sud-Est, este vorba despre nava-remorcher Astana, cu pavilion românesc. Remorcherul s-a scufundat la aproximativ 4 mile marine sud-est de intrarea în portul Midia. Remorchertul este operat de Rompetrol (Kazahstan) prin Midia Marine Terminal, potrivit sursei citate.
„O persoană este în curs de resuscitare, aceasta fiind adusă la cheu”, a transmis ISU.
La fața locului, Departamentul pentru Situații de Urgență intervine cu 3 echipaje, 1 echipaj de terapie intensivă mobilă , elicopter, un echipaj SMURD B si o masina de stingere, ambarcatiune si echipa de scafandri.
Date despre remorcherul Astana
Remorcherul maritim Astana a fost construit în 2006 la Damen Shipyard Gorinchem/Olanda. În primii ani a fost detasat in Golful Persic, fiind folosit pentru tractarea barjelor încărcate cu piatră, folosite pe diversele șantiere din zonă, potrivit paginii de Facebook Marinarii.ro.
În ianuarie 2016 a fost vândut Midia Maritime Terminal, împreuna cu nava sora, BLUEBIRD. Numele le-a fost schimbat în Astana, respectiv București, pavilionul arborat fiind schimbat cu cel românesc. A fost adus în România, apoi a trecut printr-o reparație capitală la Navrom Shipyard Galați, potrivit sursei citate.