Nicolas Warnery, ambasadorul Franței în România, primit de președintele CJ Gorj, Cosmin Popescu
Ambasadorul Franței în România, Excelența Sa Nicolas Warnery a întreprins cu ocazia Anului Brâncuși o vizită în Gorj și a fost primit vineri, 6 martie 2026, de președintele Consiliului Județean Gorj, Cosmin Popescu.
În cadrul vizitei efectuate, s-au purtat discuții cu privire la marele sculptor fiind un simbol care leagă profund România și Franța, cât și aspecte economice importante pentru dezvoltarea județului Gorj.
„Am avut deosebita plăcere de a primi vizita Excelenței Sale, Nicolas Warnery, ambasadorul Franței în România. Discuțiile noastre au vizat atât dimensiunea culturală, în contextul Anului Brâncuși, marele sculptor fiind un simbol care leagă profund România și Franța, cât și aspecte economice importante pentru dezvoltarea județului Gorj. Franța este deja un partener economic relevant pentru județul nostru.
Companii precum Piroux Group și Siniat au realizat investiții importante în Gorj, contribuind la dezvoltarea economiei locale și la crearea a sute de locuri de muncă. Ne dorim ca acest dialog să continue și să se concretizeze în noi colaborări și proiecte care să aducă beneficii comunității noastre, a transmis președintele Consiliului Județean Gorj, Cosmin Popescu.