Preşedintele Comisiei pentru apărare, Mihai Weber, prezent la şedinţa de bilanţ a Direcţiei Generale de Protecţie Internă
Mihai Weber, preşedintele Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, a participat, în data de 2 februarie 2026, la şedinţa de bilanţ a Direcţiei Generale de Protecţie Internă, structură cu atribuţii specifice în cadrul sistemului de securitate naţională.
„În calitate de președinte al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională, am participat la ședința de bilanț a Direcției Generale de Protecție Internă.
Cu acest prilej, am evidențiat rolul esențial al DGPI și al tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul securității naționale, în protejarea integrității instituționale și prevenirea vulnerabilităților, punând în valoare contribuția acestora la consolidarea capacității de apărare a țării, într-un context de securitate tot mai complex.
Totodată, am reafirmat importanța dialogului constant și a cooperării instituționale dintre Parlament și structurile din domeniul securității interne”, a transmis președinte al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională, Mihai Weber.