Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan
Turiștii, reprezentanții administrației publice locale, investitori, salvamontiști, dar și localnici din municipiul Lupeni au celebrat Ziua Unirii Principatelor Române printr-o mare horă, a FRĂȚIEI și unității naționale,în stațiunea Straja,cu ocazia acestei zile importante, iar imagini ale evenimentului au fost postate pe mai multe pagini de socializare.
Peste 2500 de turiști au fost în weekendul trecut în stațiunea hunedoreană, care au venit și să testeze cea mai lungă pârtie de schi din România de peste opt kilometri, care pleacă de sus din munte și ajunge până la baza telegondolei.
”Deschiderea pârtiei de pe Vârful Straja este un eveniment mult aşteptat de schiorii care vin în Straja. De acum se poate schia de pe vârful Straja până la baza telegondolei, pe o distanţă de 8,2 kilometri, practic cea mai lungă pârtie din România. Domeniul schiabil din Straja măsoară acum 26 de kilometri.
Din punct de vedere al schiorului, putem spune că în Straja se schiază pe un munte, nu doar pe o pârtie”, a declarat Emil Părău, preşedintele OMD Valea Jiului.
Pentru județul Hunedoara și pentru Valea Jiului, deschiderea celei mai lungi pârtii din țară reprezintă și o carte de vizită importantă în competiția pentru atragerea turiștilor, într-un moment în care, tot mai mulți români caută alternative la stațiunile clasice de pe Valea Prahovei.
Au înfruntat frigul și ceața, sus în munte, pe Vârful Straja primarul Lucian Resmeriță și băieții săi.
Steaguri tricolore au fluturat deasupra stațiunii, cu nume predestinat, Straja și Pasul Vâlcan.
Spre seară, turisții au putut vedea pe Pârtia Constantinescu dansul ratrakurilor.
Au fost martorii tăcuți la bătăliile din primul război Mondial și pentru cinstirea eroilor a fost ridicată de cruce de fier și Schitul care poartă numele stațiunii.
”Hai să dăm mână cu mână, cei cu inima română” au cântat la unison participanții și a fost o zi a solidarității, a speranței și a mândriei de a fi români.
” A fost cea de-a doua ediție pe care am organizat-o și ne-am dorit să oferim fraților noștri români, un eveniment pe care să-l țină minte.
La noi, în Straja istoria se împletește cu frumusețea pe care ne-o oferă muntele și am făcut în așa fel încât, să valorificăm tot cee ace ne oferă el, dezvoltând aici, alături de partenerii noștri un domeniu schiabil, tot mai căutat de turiști, atât pe sezonul de iarnă, cât și vara.
Investiile vor continua și vă vom ține la curent cu acestea și vreau să le mulțumesc tuturor celor care au participat la sărbătoarea noastră, că au venit să se bucure de soare, de distracție pe pîrtii, de muzică bună, de întâlnirea la HORA UNIRII” a spus primarul Lucian Resmeriță.
Și da, a fost un bun prilej de a se întâlni, în această minivacanță, românii din toate cele mai importante zone istorice ale României. S-au cântat și cântece patriotice cu nemuritoarele versuri: ”Noi, suntem români, noi suntem aici în veci stăpâni”
România este mai frumoasă, mai puternică, mai strălucitoare când suntem uniți, atât la bine, cât și la greu. A fi bun român, înseamnă să fii o persoană bună , oriunde și în orice colț al lumii te-ai afla.
Trebuie felicitați organizatorii evenimentului: Primaria municipiului Lupeni; Asociația Pro Straja și Formațiunea Salvamont Lupeni și toți participanții, care au dat o lecție de patriotism semenilor noștri.
A fost și o formă de recunoștință pentru toți înaintașii, care au făurit și au făcut ca țara noastră să fie liberă, independentă și suverană.