Summit de criză la Londra
Mai mulți lideri europeni s-au reunit duminică, 2 martie 2025, la un summit al apărării găzduit de premierul Keir Starmer la Londra, care a căpătat o importanță și mai mare în urma disputei diplomatice publice dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski, din Biroul Oval. România a fost reprezentată de, președintele interimar, Ilie Bolojan.
După schimburile de vineri, 28 februarie 2025, dintre Trump și Zelenski, speranța unei plase de siguranță – adică un sprijin american de securitate pentru a-l descuraja pe Putin să încalce un viitor acord – ar putea deveni iluzorie și Europa s-a trezit chiar mai singură decât fusese cu două săptămâni în urmă la Conferința de Securitate de la München din 14 februarie. Acolo, vicepreședintele SUA, JD Vance, a minimizat spectaculos amenințările rusești și chineze și a criticat Uniunea Europeană. După cum a recunoscut, vineri seară, pe X, Kaja Kallas, Înaltul reprezentant al UE pentru afaceri externe: „Astăzi, a devenit clar că lumea liberă are nevoie de un nou lider. Depinde de noi, europenii, să acceptăm această provocare”.
Liderii europeni, în special Anglia și Franța au reacționat rapid și au organizat un summit găzduit de Anglia, unde premierul britanic Keir Starmer a anunțat că Regatul Unit și Franța lucrează împreună la „un plan de oprire a luptelor” dintre Ucraina și Rusia. La acest eveniment au participat liderii Ucrainei, Franței, Germaniei, Danemarcei, Italiei, Turciei, Olandei, Norvegiei, Poloniei, Spaniei, Finlandei, Suediei, Cehiei și României. Au mai participat și Mark Rutte, șeful NATO, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, Antonio Costa, președintele Consiliului European și premierul canadian Justin Trudeau.
„Prim-ministrul va folosi summitul pentru a promova acțiunile europene privind Ucraina – semnalând sprijinul nostru colectiv neclintit pentru asigurarea unei păci juste și durabile și a unui acord de durată, care să asigure viitoarea suveranitate și securitate a Ucrainei”, a transmis biroul lui Keir Starmer.
Declarații ale liderilor europeni
Premierul polonez Donald Tusk a recunoscut duminică că relațiile dintre aliații europeni și Statele Unite trec printr-un moment „complicat” și a spus că poziția Washingtonului cu privire la Ucraina „nu este la fel de clară” precum cea a Poloniei. „Pentru că, deși suntem de partea Ucrainei în interesul securității noastre naționale, în același timp, noi, polonezii, suntem cu siguranță în favoarea unei alianțe cât mai strânse între Polonia, Europa și întregul Occident cu Statele Unite”, a afirmat premierul polonez.
Președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen, a declarat că Uniunea Europeană își va crește cheltuielile pentru apărare, deoarece „slăbiciunea generează mai mult război”.
Premierul italian Giorgia Meloni a declarat că este „foarte important să se evite” ca Occidentul „să se divizeze”. „Cred că este foarte, foarte important să evităm riscul ca Occidentul să se divizeze”, a spus Giorgia Meloni.
„SUA şi Ucraina ar trebui să revină la masa discuţiilor”, afirmă președintele Lituaniei, Gitanas Nauseda, după discuțiile cu Starmer și liderii celorlalte două țări baltice. „SUA și Ucraina ar trebui să se întoarcă la masa negocierilor, împreună cu europenii”, a spus el susținând de asemenea, comentariile anterioare ale lui Tusk privind prioritizarea flancului estic al NATO. Am avut o discuție importantă cu prim-ministrul britanic Keir_Starmer și cu alți lideri baltici. Concluziile mele sunt:
– Nu ar trebui să ne menajăm eforturile pentru a menține o legătură transatlantică puternică.
– SUA și Ucraina ar trebui să revină la masa negocierilor, împreună cu europenii.
– Siguranța flancului estic al NATO este o prioritate.
– Aplicarea păcii europene – un posibil element al garanțiilor de securitate pentru Ucraina”.
Nu știm detalii exacte despre ce subiecte vor fi abordate în cadrul discuțiilor, dar este posibil să se vorbească despre rolul pe care l-ar putea avea Europa în încheierea războiului, precum și despre relațiile continentului cu SUA. După încheierea discuțiilor, este de așteptat ca Starmer să susțină o conferință de presă. După terminarea summitului, președintele Zelenski urmează să se întâlnească cu Regele Charles.
Liderii europeni s-au reunit în jurul mesei de la summitul de la Lancaster House. În capătul mesei se află Emmanuel Macron (stânga), Keir Starmer (centru) și Volodimir Zelenski (dreapta). În stânga președintelui ucrainean se află Ilie Bolojan.
Liderii celor 27 de state membre urmează să se întâlnească la Bruxelles, joi, 6 martie, pentru o reuniune extraordinară a Consiliului European. Este de așteptat ca europenii să anunțe noi măsuri de sprijin pentru Kiev și să se consulte cu privire la modul de a-și consolida eforturile de apărare pentru a „împărți mai bine povara” cu „aliatul” lor american, atât în interiorul, cât și în afara NATO. Nu există nicio îndoială că acuzațiile lui Trump împotriva președintelui ucrainean îi va forța să precipite anumite decizii, fără a aștepta ca răspunsul lor de securitate să fie gata.
Gigi Bușe