Marți, 16 iunie
Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Brâncuși, omagiat printr-o expoziție de grafică românească, la sediul Bbliotecii Naționale a României

La Biblioteca Națională a României s-a desfășurat zilele trecute un eveniment cultural deosebit: este vorba despre vernisajul expoziției de grafică  românească ,,Brâncuși 150”, eveniment la care au participat Andraș Istvan DEMETER, Ministrul Culturii, Bogdan GHEORGHIU, Directorul Bibliotecii Naționale a României, Ștefan BĂLOG, președintele Inter-Art Aiud, România și Denisa ȘUȚĂ, Directorul Muzeului Național ,,Constantin Brâncuși” din municipiul Târgu-Jiu.

,,Brâncuși 150” reprezintă un proiect cultural – artistic desfășurat de către Fundația Inter-Art Aiud, România, în parteneriat cu Muzeul Național ,,Constantin Brâncuși”, proiect dedicat în mod exclusic aniversării a unui secol și jumătate de la nașterea marelui sculptor gorjean. Programul manifestărilor cuprinde organizarea unor expoziții vernisate simultan, în 21 de țări de pe 5 continente: AFRICA – Egipt, Eritreea, Etiopia și Senegal: AMERICA  DE NORD – Canada, Statele Unite ale Americii: AMERICA DE SUS – Uruguay: ASIA – China și India: EUROPA – Bulgaria, Austria, Germania, Italia, Letonia, Polonia, Serbia, Slovenia, România, Suedia și Turcia: OCEANIA – Noua Zeelandă.

Trebuie menționat faptul că, în cadrul Proiectului ,,Brâncuși 150”, sunt prezentate creații realizate în tehnicile gravurii tradiționale de către 29 de artiști români contemporani, iar expoziția amintită poate fi văzută de către toți cei interesați până în data de 8 iunie 2026, la sediul Bibliotecii Naționale a României din Capitală.

Marius Stochițoiu.

Ultima actualizare: 09:26 | 24.04.2025

Meniu
Caută în site