„Apărarea rezilienței democratice în era dezinformării”
UE este hotărâtă să își protejeze democrațiile și să combată efectele dăunătoare ale acțiunilor străine de manipulare a informațiilor și ale ingerințelor străine, inclusiv ale dezinformării
Aflat la Timișoara pentru o conferință la nivel înalt, președintele Adunării Regiunilor Europene cere regiunilor măsuri pentru combaterea dezinformării și protejarea democrației.„Presa liberă și jurnalismul profesionist sunt la fel de importante pentru o societate funcșională ca apa curată, drumurile sau transportul public. ARE reuneşte, în prezent, 131 de regiuni din 30 de ţări şi reprezintă vocea autorităţilor regionale încă din anul 1985, de la înfiinţare.
” De ce este atât de importantă, în acest moment, reziliența democratică? Pentru că democrația noastră este vizată atât din interior, prin teorii ale conspirației și discurs instigator la ură, cât și din exterior, prin forme de interferență hibridă. În Parlamentul European am abordat aceste teme prin comisii speciale încă din mandatul precedent, iar acum funcționează cea de-a treia comisie specială dedicată acestor subiecte. Nivelul european este, desigur, esențial și chiar existențial în această privință, dar și nivelul regional are o importanță esențială. Mulți experți analizează astăzi modul în care oamenii pot deveni mai radicalizați din cauza rețelelor sociale, a serviciilor de mesagerie și a conținutului nociv la care sunt expuși. Se discută tot mai mult despre riscurile de adicție în rândul tinerilor, generate de acest conținut nociv, precum și despre problemele de sănătate mintală, care apar tot mai frecvent în legătură cu rețelele sociale și serviciile de mesagerie. Experții spun că lipsește întâlnirea personală, contactul direct de la om la om.
Este important ca experții să spună acest lucru, dar este și mai important ca politicienii să acționeze în consecință. (…) În același timp, mesajul puternic pe care Adunarea Regiunilor Europene îl transmite astăzi, de la Timiș către întreaga Europă, nu este unul de respingere generală a digitalizării. Ar fi absurd. Desigur că trebuie să folosim forța inteligenței artificiale și a digitalizării în slujba demnității umane, a libertății individuale, a egalității și a democrației. Aceasta este ideea centrală aDeclarației Adunării Regiunilor Europene, pe care o transmitem Europei și lumii în cadrul conferinței organizate la Timișoara, astăzi și mâine”, a declarat președintele Adunării Regiunilor Europene și membru al Parlamentului European, aflat la Timișoara pentru conferința la nivel înalt „Apărarea rezilienței democratice în era dezinformării”.
Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Timiș și Adunarea Regiunilor Europene, în perioada 1-4 iunie, la Palatul Administrativ din Timișoara, și reunește reprezentanți ai regiunilor europene. „Timișul este un actor regional european cu tradiție, membru al Adunării Regiunilor Europene din 1994, înainte ca România să intre în Uniunea Europeană. Zilele acestea suntem, încă o dată, un exemplu de cooperare interregională,
a subliniat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, gazda conferinței la nivel înalt.
Lukas Mandl a atras atenția că democrația europeană este vizată atât din interior, prin teorii ale conspirației și discurs instigator la ură, cât și din exterior, prin forme de interferență hibridă.
Oficialul european a vorbit și despre efectele produse de rețelele sociale și serviciile de mesagerie, în special în rândul tinerilor, unde conținutul nociv poate contribui la radicalizare, dependență digitală și probleme de sănătate mintală.
În acest context,președintele Adunării Regiunilor Europene a pledat pentru educație, măsuri de protecție pentru tineri și întărirea jurnalismului profesionist. El a arătat că nivelul regional are un rol esențial, deoarece administrațiile regionale și locale sunt cele mai apropiate de cetățeni.
Dezinformarea, polarizarea, amenințările hibride și erodarea încrederii publice au fost principalele teme de discuție pe care le-am abordat cu Lukas Mandl, președintele Adunării Regiunilor Europene, în cadrul Forumului care are loc, în premieră, la Consiliul Județean Timiș și la care participă zeci de specialiști din Europa. De altfel, Forumul ARE este una dintre cele mai importante platforme de dialog dintre administrațiile regionale de pe întregul continent.
Astăzi, inteligența artificială schimbă economii, instituții și vieți. Ea poate accelera progresul, poate deschide oportunități extraordinare și poate aduce prosperitate. Dar, poate deveni și un instrument al manipulării, al polarizării și al neîncrederii.
Pe parcursul celor trei zile de conferințe, dezbateri și workshopuri, participanții vor aborda teme legate de reziliența democratică, combaterea dezinformării și rolul regiunilor în consolidarea valorilor europene.
Adunarea Generală a ARE din 2026, reuniunea Biroului de primăvară și Plenara Rețelei Regiunilor Interculturale vor avea loc miercuri, 3 iunie.
Discuțiile vor aduce în centrul atenției problemele politicii de coeziune, agriculturii și dezvoltării rurale, dreptului de ședere și accesului la servicii, proceselor multilaterale și agendei globale, dezinformării și incluziunii migranților.
Rețeaua Regională de Tineret își va organiza Adunarea Generală în dimineața zilei de 4 iunie, inclusiv alegerea noului Prezidiu YRN.
Participanții vor avea oportunitatea de a participa la sesiuni inovatoare de consolidare a capacităților prin intermediul unor perspective practice asupra dezinformării privind migrația, dezvoltarea rurală și renovarea urbană.