Marți, 9 iunie
Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Demisiile miniștrilor social-democrați semnate de Nicușor Dan. Noi consultări la Cotroceni

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat sâmbătă că a semnat demisiile miniștrilor PSD și propunerile de miniștri interimari. În plus, șeful statului a convocat și noi consultări cu partidele pro-europene.

„Am semnat asearǎ demisiile miniștrilor social-democrați și propunerile de miniștri interimari, transmise de către Guvern”, se arată în mesajul publicat sâmbătă de Nicușor Dan pe Facebook.

De asemenea, a anunțat convocarea, pentru luni, a unei întâlniri cu liderii partidelor care au guvernat pentru discuții tehnice legate de  programele PNRR și SAFE.

„Îmi voi exercita în continuare rolul de mediator. Ca atare, i-am invitat, luni, pe liderii celor patru partide politice pro-europene și pe liderul grupului parlamentar al minorităților naționale, pentru a avea o discuție tehnică și aplicată despre programele majore pentru România, precum SAFE și PNRR”, continuă președintele. Reprezentanții PSD din guvern și-au anunțat joi demisiile, aceștia având un vicepremier, Marian Neacșu, și șase miniștri: Alexandru Rogobete (Sănătate), Radu Marinescu (Justiție), Florin Barbu (Agricultură), Florin Manole (Muncă), Bogdan Ivan (Energie) și Ciprian Șerban (Transporturi). Bolojan a mai anunțat și cine îi va înlocui pe miniștrii PSD care au demisionat:

  • La Ministerul Muncii – Dragoș Pîslaru, ministrul Proiectelor Europene
  • La Ministerul Sănătății – Cseke Attila, ministrul Dezvoltării (UDMR)
  • La Ministerul Agriculturii – Tanczos Barna, vicepremier (UDMR)
  • La Ministerul Justiției – Cătălin Predoiu, ministrul Afacerilor Interne (PNL)
  • La Ministerul Energiei – Ilie Bolojan
  • La Ministerul Transporturilor – Radu Miruță, ministrul Apărării (USR)
  • Atribuțiile vicepremierului Marian Neacșu vor fi preluate de Oana Gheorghiu

Ionel CILICA-DIACONU

Ultima actualizare: 09:26 | 24.04.2025

Meniu
Caută în site