Vineri, 12 iunie
Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Investițiile locale prin programul „Anghel Saligny” salvate după amenințările PSD

Pentru moment, Guvernul României renunță la ideea de a suspenda finanțarea programului „Anghel Saligny”, care susținea proiecte vitale pentru dezvoltarea și modernizarea infrastructurii din întreaga țară. Decizia este luată după poziția fermă a PSD, care a cerut insistent continuarea investițiilor în infrastructura de apă, canalizare, gaze și drumuri.

„Realizarea rețelelor de utilităţi şi infrastructura rutieră trebuie să continue! PSD s-a opus ferm intenției de a opri acest program, care ar fi blocat sute de proiecte în toată România. Alte partide din coaliția de guvernare au susţinut sistarea, din calcule politice, uitând complet de nevoile reale ale comunităților”, a transmis deputatul PSD Mihai Weber. În județul Gorj, aproape fiecare localitate are în desfăşurare cel puțin un proiect finanţat prin acest program. Potrivit deputatului Mihai Weber, oprirea lucrărilor ar fi dus la un dezastru economic şi social” pentru comunităţile locale. Programul „Anghel Saligny” este una dintre cele mai mari surse de finanțare pentru dezvoltarea infrastructurii locale, iar salvarea lui reprezintă un punct vital pentru autorităţile locale şi pentru mediul economic implicat în implementare.

Ionel CILICA-DIACONU

Ultima actualizare: 09:26 | 24.04.2025

Meniu
Caută în site