Marți, 9 iunie
Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Consiliul Politic Național al PSD se reunește sâmbătă. Peste 4.500 de membri din toată țara vor decide dacă intră sau nu la guvernare.

După ce vineri au amânat ședința Consiliului Politic Național din cauza blocajului dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan pe tema creșterii TVA, social-democrații se reunesc sâmbătă pentru a decide dacă intră sau nu la guvernare.

Ședința va avea loc în format extins și se va desfășura atât fizic, cât și online.

Mai exact, vor participa peste 4.500 de membri din toate județele țării, care vor vota dacă își doresc ca partidul condus interimar de Sorin Grindeanu să facă parte din viitorul Executiv. Ședința va începe la ora 13:00, iar liderii de la centru sunt așteptați să meargă la sediul partidului, în timp ce votanții din județe vor participa online la scrutin.

Totodată, duminică va există o nouă ședință în care urmează ca social-democrații să voteze lista cu miniștrii PSD din viitorul cabinet, a declarat vineri Sorin Grindeanu. Pentru acest scrutin nu a fost stabilită o oră, însă votul va fi unul secret în cabine de vot, și nu electronic, spun surse politice.

Între timp, tot pe surse apar și primele nume ale social-democraților care și-au arătat intenția de a candida pentru funcțiile de miniștri pe care le va avea PSD. În viitorul Guvern, social-democrații vor coordona șase ministere: Energia, Economia, Sănătatea, Transporturile, Munca și Justiția.

Surse politice au precizat pentru Gândul că până acum s-au arătat interesați să conducă Ministerul Sănătății Alexandru Rogobete și Carmen Orban. În ceea ce privește Ministerul Agriculturii, ar fi dispuși să preia acest portofoliu atât Florin Barbu, cât și Sorin Moise.

Florin Manole s-ar fi arătat interesat să conducă Ministerul Muncii, spun aceleași surse, în timp ce Ministerul Transporturilor ar urma să îi revină lui Ciprian Șerban.

Ionel CILICA-DIACONU

Ultima actualizare: 09:26 | 24.04.2025

Meniu
Caută în site