Sanda Țăranu, una dintre cele mai iubite voci ale Televiziunii Române, a murit la vârsta de 87 de ani
Sanda Țăranu, una dintre cele mai cunoscute și apreciate figuri ale Televiziunii Române, a murit la vârsta de 87 de ani, după o carieră de aproape patru decenii petrecute pe micul ecran.
S-a născut la Bucureşti, la 8 ianuarie 1939, și a studiat timp de trei ani la Facultatea de Chimie Industrială. A hotărât, apoi, să urmeze Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale”, pe care l-a absolvit în 1963. A început să colaboreze cu Televiziunea Română încă din perioada studenției. Imediat după ce a absolvit a primit oferta pentru un post de crainică TV. Deși își dorise inițial o carieră în teatru, a acceptat şi a devenit rapid una dintre cele mai iubite prezențe ale micului ecran.
Anunțul decesului a fost făcut de familie și preluat de presă. Pentru multe generații de români, Sanda Țăranu a rămas un simbol al eleganței, rafinamentului și profesionalismului în televiziune.
„Cu profundă durere anunțăm plecarea dintre noi a Sandei Țăranu, una dintre cele mai iubite și respectate personalități ale Televiziunii Române. Adevărata noblețe se vede în bunătatea cu care atingi sufletele oamenilor. Sanda Țăranu a întruchipat această noblețe prin fiecare gest, fiecare cuvânt și fiecare apariție a sa. Frumoasă, caldă, inteligentă și distinsă, Sanda Țăranu, a fost o emblemă a Televiziunii Române, definiția rafinamentului și a eleganței”, a transmis familia. Potrivit apropiaților, cei care vor să îi aducă un ultim omagiu o vor putea face începând cu 30 mai 2026, la Biserica Ortodoxă Sfântul Gheorghe Capra.
Familia a anunțat și programul ceremoniilor funerare:
30 mai 2026, ora 15:00 – depunerea pentru ultimul omagiu
31 mai 2026, ora 12:00 – slujba de priveghi
1 iunie 2026, ora 11:00 – ceremonia de înmormântare.